Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 686 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Folk 24 poleca - Majówka

wtorek, 26 kwietnia 2011 15:29

Brak pomysłów na majówkę?! Oto dobra propozycja.

XII Wieczór Folkowy - SASKIA
28.04.2011, godz. 19:30


XII Wieczór Folkowy w Bytomiu, po raz pierwszy w klimatach turystyczno-poetyckich.
Wystąpi grupa SASKIA z Tarnowskich Gór w składzie:

Patrycja Rusek - śpiew
Justyna Bagińska - flet poprzeczny, chórki
Piotr Ślifirski - gitara elektryczna i akustyczna, chórki
Mariusz Nikoniuk - gitara akustyczna i 12-strunowa, chórki
Tomasz Fojgt - gitara basowa, chórki

Polecam gorąco, na poświąteczne odreagowanie. Zespół jest naprawdę godny uwagi.
W repertuarze znajdują się utwory do słów znanych poetów
jak i twórczość własna, odbiegająca od standardowego obrazu turystycznego
grania. Trochę tu także bluesa, jazzu. Świetne zgranie insrumentów (bas, gitary, flet)
i rewelacyjny, ciepły, klimatyczny głos wokalistki. Tym mnie zdobyli.


Bilety na koncert:
19 zł - na www.folk24.pl/sklep
25 zł - w dniu koncertu
(dzieci w wieku do 10 lat - wstęp wolny)

Miejsce:

Agora Bytom
, pl. T.Kościuszki 1, sala Poziom 3

(parking znajduje się przy ul. Webera 6a)


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (24) | dodaj komentarz

Fascynująca wyprawa na Zakaukazie za nami

piątek, 22 kwietnia 2011 22:35

Poprzednie tygodnie przyniosły nam wiele owocnych wypraw. Odwiedziliśmy Etiopię, wędrowaliśmy po świecie szlakiem najlepszej kawy, poszukiwaliśmy w Europie (i nie tylko) śladów Celtów, oraz odszukaliśmy najciekawszych bardów z niemal wszystkich kontynentów. Dzisiaj natomiast udaliśmy się na Zakaukazie...

Naszą wyprawę do Gruzji należy uznać za nadwyraz udaną! Nasz przewodnik, David, pokazał nam najpiękniejsze miejsca swego kraju, snuł długie historie, opowiedział najciekawsze legendy i historie, przedstawił ogrom wspaniałej muzyki, a na koniec poznaliśmy Gruzję od strony kuchni zajadając się chinkali i popijając wyśmienitym winem (toast i duszkiem, do dna). Teraz pozostaje nam jedynie zrobić sobie wysokogórski spacer, powygrzewać się nad morzem czarnym i wracać na święta do domów by skrupulatnie zaplanować przyszłotygodniową eskapadę.

 

Na prośbę słuchaczy zamieszczam poniżej listę utworów jakie nasz gość nam dzisiaj zaprezentował (w kolejności przypadkowej i z kilkoma dodatkowymi propozycjami):

 

1. 33a - C'est La Vie

2. The Shin - Take This Morning

3. Hamlet Gonashvili - Tsintskaro

4. Erisioni - Adjaruli

5. Erisioni - Kalta

6. Erisioni - Salamuri

7. Frani - Mgzavrebi

8. Zumba - Gamarjoba Afxazeto Chemo

9. Erisioni - Shatilis Asulo

10. Gogi Dolidze - Xmali Avlesot

11. Mukhambazi - Mamulisatvis

12. Mgzavrebi - Me Movigone

13. Niaz Diasamidze - Gaseirneba Yarabagshi

14. Nino Katamadze - Dro

15. Sameba - Gelino

16. Sława Przybilska - Tbiliso

17. Sukhishvilebi - Lazuri

 

Propozycje muzyczne niezwykle ciekawe, a niektóre możecie znaleźć na youtube oraz różnych portalach... Zatem zachęcamy do poszukiwań i oby były owocne ;-)

Życzymy wszystkim wesołych i spokojnych świąt, oraz - do usłyszenia za tydzień!

 

Magda Deptała i Igor Mitra


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (20) | dodaj komentarz

Indos Nesos, czyli wyprawa na Jawę, Borneo i Sumatrę

piątek, 04 marca 2011 12:42

No i stało się. Jesteśmy po raz kolejny w drodze, tym razem udajemy się do Indonezji! Intrygująca kraina różnorodności o której sporo się naczytaliśmy staje się nareszcie celem naszej podróży. Ale co właściwie jest takiego intrygującego w Indonezji? Otóż - niemal wszystko, począwszy od olbrzymiego smoka z Komodo, przez prezydenta republiki wydającego płyty z sentymentalnymi piosenkami, teatr Wayang, po prastare zabytki kultury hinduistycznej i buddyjskiej znane ze zdjęć na całym świecie (patrz:plakat). Przyroda wysp indonezyjskich jest wciąż w niewielkim stopniu zbadana - wystarczy przytoczyć pewne statystyki:

 

"WWF informuje, że od 1996 r. na Borneo odkryto 361 nowych gatunków fauny i flory Według najnowszego raportu międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF, tylko w roku 2006 naukowcy odkryli na Borneo 52 nowe gatunki roślin i zwierząt."

 

Jednym z Celów naszej podróży będzie spotkanie z borneańskimi Dajakami żyjącymi w sercu dżungli - takiej samej od kilku mileniów, mającymi mgliste pojęcie o tym, że mieszkają w jakiejś Indonezji. Każdy kto dzieciem będąc zaczytywał się przygodowymi książkami Alfreda Szklarskiego powinien doskonale kojarzyć wyprawę Tomka Wilmowskiego do krainy legendarnych Łowców Głów. To właśnie z wyżej wspomnianymi Dajakami dane było się spotkać bohaterowi powieści. Zatem - trzymajcie kciuki za nasze głowy!

 

Sądzę również, że nie odmówimy sobie troszkę bezpieczniejszych rozrywek - takich jak wizyta w Centrum Rehabilitacji Orangutanów w Bukit Lawang, czy miejsca odnalezienia szczątek Człowieka Wyprostowanego, Homo Erectus, bo to właśnie na Wyspie Jawa po raz pierwszy 120 lat temu odnaleziono szkielet pitekantropa. Udamy się też na wyspę Celebes by obejrzeć legendarne trójpoziomowe domy umarłych, kapliczki indonezyjskich animistów.

 

Zwyczajowo postaramy się też poznać tropikalną krainę od strony kuchni, a jak już się najemy do syta, oddamy się niecnym rozrywkom - przede wszystkim muzycznym. O tak, tradycyjna muzyka indonezyjska, mimo że trudno dostępna, jest przepiękna. Nie zabraknie też akcentów trochę bardziej współczesnych, kilku motywów popowych, dawki elektroniki i solidnej porcji reggae soulu, oczywiście wszystko w nurcie szeroko rozumianej Muzyki Świata, dobrze zakorzenionej w tradycji i kulturze autochtonów.

 

Zaraz po audycji zamieścimy na naszej stronie facebookowej kilka ciekawych materiałów dotyczących Indonezji. Tymczasem zachęcamy serdecznie do wysłuchania fascynującej opowieści podróżniczej - już dziś o 20:00, tylko w Radio Egida!

 

Magda Deptała i Igor Mitra

 

www.egida.us.edu.pl

9268361 - numer gg do studia

155.158.48.18/egida.ogg - link do winampa

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (23) | dodaj komentarz

"Arabskie przebudzenie" za nami

poniedziałek, 28 lutego 2011 0:25

Miniony piątek spędziliśmy na Saharze - Idąc za ciosem ostatnich wydarzeń polityczno-społecznych tego regionu zdecydowaliśmy się na podróż do Egiptu, Libii, Tunezji, Algierii, ale również do Jemenu i Bahrajnu. Żart powtórzony przez koleżankę z poprzedzającej audycji głosił, że poprowadzimy audycję z karabinem na ramieniu, jednak nasze nastawienie względem tematu było raczej bliższe Herodotowi niż rewolucyjnym bojownikom. Starając się dotrzeć do serca tych kultur odkryliśmy między innymi jemeńskie plemię Zaranique o bardzo interesujących zwyczajach. Jeden z nich - skoki przez wielbłądy - znajdziecie w przedstawionym poniżej filmiku. Nie odmówiliśmy sobie również spędzenia dnia na modłę tunezyjską udając się do tradycyjnej łaźni by podyskutować, na bazar gdzie kupując świeże owoce dowiadywaliśmy się o ważnych dla kraju sprawach bieżących, by następnie zasiąść w chłodzie kamiennego domu do tradycyjnie nakrytego stołu z najwspanialszymi przysmakami kuchni arabskiej. Wieczór to oczywiście wyprawa do kawiarni, gdzie mogliśmy zapalić sheeshe, rozkoszować się naparem ze świeżo mielonej kawy po arabsku, zagrać w remika i znów - porozmawiać z ludźmi. Udzielił nam się gorący temperament autochtonów - na prawdę dużo rozmawialiśmy.

 

Nie odcięliśmy się oczywiście całkowicie od kwestii politycznych. Grzechem podróżnika byłoby pominięcie tego, czym obecnie żyje Ten Inny, człowiek kraju do jakiego trafiamy. Tym bardziej, że chyba ciągnie nas trochę do idei podróży jakie prezentują w swych reportażach Ryszard Kapuściński czy Wojciech Giełżyński. Nie mniej jednak same Arabskie przebudzenie jest fenomenem na tyle nowym, że pozostawiliśmy go do komentowania mistrzom reportażu, my zaś zajęliśmy się szerzej kulturą i oczywiście - muzyką. Tak, nie zabrakło tradycyjnej, jak i nowoczesnej muzyki arabskiej. Szczególnie ciekawa tu wydała się algierska tradycja muzyczna, do której z pewnością będziemy powracać jeszcze wiele razy.

 

Zanim zaś spełnię obietnicę złożoną powyżej, poświęcę trochę miejsca na ogłoszenia parafialne. Otóż - od piątku ruszył nasz fanpage na facebooku. Znajdziecie go klikając na poniższy link:

Fanpage Dookoła Świata na facebooku

 

Zachęcam więc do "polubienia" strony i uważnego śledzenia, gdyż tam - oprócz naszych zapowiedzi audycji - znajdziecie wszelkie ciekawostki kulturowe ze świata na jakie się natkniemy, informacje o imprezach, oraz ciekawe utwory jakie chcemy Wam zaproponować między audycjami ;)

 

Na sam koniec obiecany film o skokach przez wielbłądy - gorąco polecam

 

Skoki przez wielbłądy


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (21) | dodaj komentarz

Działo się, działo ;)

niedziela, 20 lutego 2011 19:30

Jak zapewne zauważyliście, nadszedł kolejny okres zaniedbań w prowadzeniu bloga audycji... Najwyższy więc czas przełamać tą złą passę i zapełnić stronice opowieścią o dalszych losach naszych podróży. Zanim zaś do tego przejdziemy, wypada wspomnieć kilka naszych wypraw jakie odbyliśmy od czasu wizyty w Nigerii. Zatem - w drugim tygodniu stycznia nieznane ścieżki zaprowadziły nas na wschód. Była to ekscytująca eskapada po "orientalnej" części naszego kontynentu - od europejskiej części Turcji, przez Bałkany, Bułgarię, Węgry, Rumunię, po Rosję, oraz Ukrainę. Jednak nie udało się nas zatrzymać na bardzo długo w jednym miejscu - już tydzień później zorganizowaliśmy sobie niesamowity misz-masz. Otóż - obchodziliśmy pierwsze urodziny programu Dookoła Świata, było hucznie, tanecznie, a przede wszystkim zafundowaliśmy sobie bezgraniczny pochód urodzinowy po mapie świata! Bawiliśmy się w rytmach muzyki pochodzącej z najcieplejszych obszarów tego świata, ale nie zaniedbaliśmy również dalekiej północy. Bawiliśmy się zarówno przy ciepłych dźwiękach samby, jak i przy lodowatych, skandynawskich polkach, czy skocznej muzyce celtyckiej prosto z Zielonej Wyspy. Dalsze tygodnie przyniosły kolejne atrakcje - odwiedziliśmy przepiękną Turcję, następnie obchodziliśmy Chiński Nowy Rok, aby tydzień później odnaleźć się nad rzeką Kongo zwiedzając oba kraje o tej samej nazwie. W tym tygodniu zaś zahaczyliśmy o najsłynniejsze karnawały świata, czyli - jak się pewnie domyślacie - udaliśmy się do Brazylii.

 

Muszę przyznać, że zabawy mieliśmy przy tym co niemiara, a mam nadzieję że i Wam dostarczyliśmy trochę rozrywki wraz z pewną porcją informacji o odległych zakątkach świata. Tymczasem dziś, w równie imprezowym nastroju, planujemy kolejne wojaże. Do kolejnego programu dzieli nas zaledwie kilka dni, zatem zwracam się z prośbą o sugestię do Was - gdzie chcielibyście się wybrać z nami we wspólną podróż radiową? Tymczasem - pakujemy już w plecaki niezbędnik globtrotera i czekamy z niecierpliwością na Wasze sugestie i ciekawe pomysły.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (24) | dodaj komentarz

wtorek, 17 października 2017

Licznik odwiedzin:  13 347  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Galerie

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Możecie nas słuchać w każdy piątek od 20:00 na www.egida.us.edu.pl W każdej audycji opowiadamy o innym zakątku świata. Prezentujemy muzykę i snujemy długie podróżnicze opowieści. Zapraszamy do słuchan...

więcej...

Możecie nas słuchać w każdy piątek od 20:00 na www.egida.us.edu.pl W każdej audycji opowiadamy o innym zakątku świata. Prezentujemy muzykę i snujemy długie podróżnicze opowieści. Zapraszamy do słuchania i czytania.

schowaj...

Statystyki

Odwiedziny: 13347
Bloog istnieje od: 2813 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Ale seriale

Pytamy.pl